mgr Agnieszka Matusiak
Terapeuta INPP | Terapia Neurotaktylna wg Masgutowej
Jestem terapeutą dbającym o harmonijny rozwój dzieci. Mam ich czworo i czuję jakie to jest ważne. Pierwszy mój zawód to germanista. Potem w miarę jak rosły moje dzieci postanowiłam, że zostanę logopedą. Ukończyłam studia podyplomowe w Katowicach i podjęłam prace w Gliwicach w Centrum Pomocy Rodzinie Credo. Dodatkowo w ramach logopedii ukończyłam szkolenie "Miofunkcjonalna Terapia dla osób w wieku 9-99 wg Anity Kittel". Po przyjściu na świat Tereski mojej najmłodszej córki, która ma podejrzenie autyzmu/ADHD poznałam Terapie Neurotaktylną wg Masgutovej. Podjęłam się zrobienia szkoleń w tym zakresie i teraz pracuję tą metodą.
Uzyskałam Certyfikaty Masażu neurotaktylnego MNRI wg Masgutovej oraz Neurostrukturalnej Integracji Odruchów Posturalnych i Dynamicznych.
Masaż Neurotaktylny bazuje na dotyku głębokim, prioproceptywnym, który ma na celu organizacje sposobu dostarczania informacji za skóry do Centralnego Układu Nerwowego (CUN) czyli do mózgu. Skóra nas chroni przed intensywnymi bodźcami, działa jak bariera między naszym zewnętrznym i wewnętrznym światem. Jest naszym największym organem, na którym zostaje ślad naszych doświadczeń, także doświadczeń emocjonalnych. Mamy 11 typów receptorów, które wnoszą wiele różnych informacji np. na temat drobnoustrojów. Te receptory wprowadzają informacje do OUN poprzez ścieżki, które organizują odruchy i wyższe wzorce nerwów, których celem jest wykrycie czy wejście jest bezpieczne. Kiedy jednak te wzorce są nieprawidłowe (np. nadreaktywność) reakcja mózgu na wejściu jest błędna. Taki masaż ma na celu stymulacje receptorów skóry i wzmocnienie świadomości kinestetycznej ciała (koło odruchowe). Celem jest normalizacja ogólnej wrażliwości, regulacja napięcia, wyciszanie, pobudzenie do właściwej pracy CUN i OUN a poprzez to poprawa pracy układu odpornościowego i hormonalnego. W skrócie: masaż to stymulacja zmysłu dotyku poprzez wykorzystanie zasobów czuciowo-ruchowych organizmu.
Terapia odruchami to praca ze strukturą ciała, symetria i integracja tych odruchów. Brak tej symetrii i integracji np. odruchu ochrony ścięgien sprawia, że w sytuacji stresowej nasze mięśnie i ścięgna skracają się powodując gwałtowną aktywację pnia mózgu (walka, ucieczka). Blokują pracę kory oraz myślenie przyczynowo-skutkowe.
Celem terapii jest uwolnienie napięcia, minimalizacja stresu, przywrócenie powiązania między aspektami strukturalnymi a wzorcami odruchów. Terapia ta również wykorzystuje propriocepcje (głęboki dotyk) po to, by pobudzając i integrując prace receptorów dojść do samoregulacji. Niezintegrowane odruchy mogą powodować różne reakcje organizmu tj. brak koncentracji, męczliwość przy uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dyskalkulia itp.), brak kontroli emocji (agresja), zaburzenia wzrokowo-słuchowe, zaburzenia świadomej kontroli mechanizmów organicznych (np. moczenie nocne), wszelkie posturalne problemy (lordoza, skolioza, koślawienie stóp itp.), brak stabilności emocjonalnej, wzmożone poczucie lęku, stresu, zahamowania lub spowolnienie rozwoju psychoruchowego.
Skierowana jest do dorosłych i dzieci z różnymi zaburzeniami układu psychoruchowego (nerwowego); porażenie mózgowe, ADHA, ADD, Autyzm, Depresja, lęki i fobie, zespół pourazowy, zespołów genetycznych, trudności w nauce, zaburzenia regulacji emocjonalnej, występowanie lęków i fobii,, opóźnieniem rozwoju, zaburzeniami koordynacji.